В полето Body където се пише текста на статията се застава с курсора на мястото където трябва да се вкара картинката и от лентата с бутони да форматиране се кликва върху бутона Image (1), което отваря прозореца Image Properties.
В прозореца Image Properties се кликва върху бутона Browse Server (2), което отваря прозорец (в браузъра ви по подразбиране), който се нарича File Browser.
В прозореца File Browser се кликва върху бутона Трансфер (3), което отваря прозорце Файл. Там има бутон Browse (4), при кликване върху който се отваря обикновен сатндартен Windows диалог за избиране на файлове.
Избира се желаната снимка, кликва се ОК в прозореца File Upload, след което се кликва бутона Трансфер от прозореца Файл. Тогава вдясно долу се появява преглед на изображението и съответно се вижда името му в списъка с файлове.
Кликва се бутона Insert File и се отваря отново прозореца Properries. Тук в полетата HSpace и VSpace са задава стойност 5 (това дава известно отстояние на текста от ръба на картинката). В полето Alingment се избира Left или Right взависимост от това дали картинката трябва да застане вляво или вдясно спрямо текста.
След като картинката е вече в текста, размерите и могат да се допроменят като се влачи с мишката един от маркерите, които се появяват при кликване върху картинката. Препоръчително е да се ползват ъгловите маркери тъй като когато се влачат картинката се намалява/увеличава запазвайки оригиналните си пропорции.
Строго препоръчително е преди да качвате снимка да сте я намалили приблизително до размера, който ви е необходим за статията. Това е с цел пестене на място на сървъра. Иначе при качване на една голяма картинка и после намаляването и в статията, големият оригинал си остава на сървъра без никакъв смисъл.
Пример за статия, в която има вмъкната картинка в текста, позиционирана вдясно.
Намаляване размера на снимки
1.Инсталира се програма Irfan View, като можете да я изтеглите от тук: http://www.irfanview.com/
2.Отваряте една от снимките, които искате да намалите, с вече инсталираната програма.
3.Докато сте в снимката:

– Натискате бутон „Т“ от клавиатурата:

– При което се отваря диалогов прозорец на функцията „Irfan View Thumbnails” с всички снимки от дадената папка:

4.Маркирате избраните от Вас снимки и натискате бутон „B“ от клавиатурата:

– При което се отваря диалогов прозорец на функцията „ Batch conversion” :

5. Поставяте отметка на менюто „ Use advanced options …. “ :

6. Натискате бутон „ Advanced” :

– При което се отваря диалогов прозорец „ Set for all images” :

7.Поставя се отметка на менюто „ RESIZE“:

8. След, което поставяте отметка на менюто „ Set long side to:”

9.След, което в полето в дясно от „Set long side to“ въвеждате стойността „1280“:

10.Поставяте отметка на менюто „ pixels”:

11.Поставяте отметка на менюто „ Sharpen”:

12.След, което в полето в дясно от „ Sharpen” въвеждаме стойността „ 40“:

13.След това се натиска бутона „ ОК“ :

– и се връщаме обратно в меню „ Batch conversion”:

14.В полето „ Output directory for result files: “ посочвате къде да бъдат записани редактираните снимки:

15.И накрая натискате бутона „ Start Batch”:

16. Това са първоначални настройки. При всеки следващ албум със снимки за обработка, програмата си пази настройките и работата е свързана само до маркиране на снимките и стигане до меню „ Batch conversion”, от където само се променя мястото на запаметяване на редактираните снимки и се натиска бутона „ Start Batch”. т.е операции 1; 2; 3; 4; 14 и 15. от описаното по- горе!.
No comment