С. Шемшево – крепост Малкия мел

С. Шемшево - Малкия мел

Стената на крепост Малкия мел.


61 / 100 SEO Score

Описание и история

Тракийска крепост Малкия мел се намира на едноименния хълм, на 0.85 km южно по права линия от центъра на село Шемшево. Възвишението е самостоятелно, като е издължено в посока изток- запад и е с дължина 994 m. От юг склонът му е отвесен в горната си част и стръмен надолу. От другите страни склоновете са високи и стръмни. От запад и изток е ограничено от суходолия, а от юг е текъл поток, който се е вливал на изток в река Янтра.

Твърдина Малкия мел е с елипсовидна форма с размери 217 m в посока изток- запад и около 135 m в посока север- юг. Общата площ е около 17.4 дка. Разделена е на две части- на самия връх е по- малката част, а на южния склон под отвесния скален венец е по- голямата част. Горната част е с максимални размери 217х48 m и площ от 6.5 дка. Наклона на терена е на север.

От юг е непристъпна, поради отвесния скален склон на хълма. Двойна, крепостната стена защитава пространството от изток, запад и север. Тя е зидана от по- големи и малки, ломени камъни без спойка- зидария характерна за старожелязната епоха, като в иманярските изкопи се вижда крепостната стена, запазена на височина до 1 m. В останалата част се проследява под насип.

Долната част на укрепление Малкия мел е построена на южния склон. Тук терасата от север граничи с отвесния скален склон. Наклонът е на юг. Формата на южната част на обекта е полуелипсовидна. Размерите му са 204х73 m и площ от около 11.9 дка. Тук крепостната стена вероятно е обезличена и ще се проследява под формата на нисък вал, но от въздуха се вижда ясно очертанието ѝ.

Долната част от обекта е изпълнявала ролята на укрепено селище, а горната част- на крепост убежище. На изток около река Янтра по двата ѝ бряга са открити останки от тракийския период на неукрепени селища от XII-VI в.пр.н.е. Вероятно населението от тия селища при опасност са се укривали в крепостите Малкия мел и “Канлъ кая”. Обектът е регистриран от К. Шкорпил.

Местоположение

Надморска височина: 348 m GPS координати: 43°03’48” С.Ш. и 25°33’05” И.Д.

Литература

Овчаров, Т. Старините във Великотърновска община. В. Търново, 2006.
Автор: М. Гърдев

Comments are disabled.