Описание и история
Тракийско, късноантично и средновековно, укрепено градище Асара се намира в едноименната местност, на 2.77 km североизточно по права линия от центъра на село Горско Ново село. Изградено е върху естествен хълм със стръмни склонове от север, запад и юг. От изток склонът е скален и отвесен, както и на места от север. От изток възвишението е ограничено от Стара река, а от север и юг- от потоци- леви нейни притоци. Хълмът е най- достъпен от запад, където чрез седловина се свързва с останалата част от масива.
Укрепление Асара разполага с две стени- северна и южна. Южната е дъгообразна, а северната е приблизително права, като крепостната стена следва конфигурацията на терена. От запад двете се свързват чрез кръгла кула, която е издигната на най- високото място на обекта. Тази кула е контролирала естествения достъп до възвишението от най- достъпната, западна част.
Кулата е единственото от укрепителната система, на което камъните са споени с бял хоросан. От изток стените се сливат една с друга без кула, но нам склонът е отвесен. Твърдината е с неправилната форма на лък, с максимални размери 135х40-50 m и площ от 4.18 дка. Стените са градени от ломен камък споен с кал. Южната стена е разкрита в някой участъци до 2 m височина, от иманярски изкопи. Дебелината ѝ е около 3 m. Северната стена се проследява под насип.
Вътрешността на Асара е гъсто застроена. Иманяри са разкопали основите на много помещения където се вижда, че начина на градеж е идентичен с тоя на външните стени. Има сгради, при които камъкът е дялан и оформен- вероятно църквата. В миналото са намерени останки от керамика, които свидетелстват за различни периоди- тракийски, късноантичен (V-VII век) и от Второто българско царство. В днешно време на терена също се среща керамика- груба тракийска от питоси и гладка средновековна.
Входът на твърдина Асара е бил от юг срещу много стръмният южен склон. Пътят се е изкачвал чрез серпентини до него. От изток портата е охранявана от кула, чийто останки се проследяват и днес на терена. Съществува предание, според което в църквата са се извършвали венчавки, а от там булките са се „извеждали на вода“ до чешмата Хотул бунар/Вода от извора, която се намира на 300 m североизточно под крепостта. Асара е свързана с подземен тунел със Стара река, от където се е доставяла вода до обекта.
До Асара от юг, в посока изток- запад минава античен, късноантичен и средновековен път, който се проследява от с. Тушовица до с. Карлуково и който във Велико Търново минава през крепостите „Девинград“, „Нов град“ и „Царевец“, като продължава към „Хоталич“ при гр. Севлиево. Тоя път тук се нарича “Шишманов път”. Крепост Асара е служила за контрол и охрана на въпросната комуникация, както и на моста над река Стара, по който пътят минава. Западно на около 400 m от обекта в посока север- юг минава античен път от “Пиргос” и “Сексагинта Приста” към Твърдица.
Местоположение
Надморска височина: 209 m GPS координати: 43°06’02” С.Ш. и 25°58’09” И.Д.
Литература
Атанасова, М. Топонимията на Горнооряховско. В. Търново, 1996.
Автори: М. Гърдев, Е. Минчев и К. Василев
Снимки
План
Автор: К. Василев