Описание и история
Старобългарска, землена, погранична, крепостна система Камчия се намира на северния бряг на едноименната река, при вливането ѝ в морето, на 5.45 km южно по права линия от центъра на село Близнаци. Землените валове преграждат ниската тераса между устията на реките Камчия и Яйленска и склона на възвишението “Палица”.
Преграда Камчия се състои от три вала, издигнати в непродължителен срок от време. Източният вал започва от дълбокия естествен овраг покрай северната стена на античната крепост “Ерите”. Следвайки брега в начупена линия, той достига до устието на река Яйленска. Дължината му е 1400 крачки. Земленият насип е широк 10-12 m, а височината му достига до 2 m. Ровът е обърнат на изток, с широчина 10-12 m и дълбочина до 2 m. Пред рова има тясна естествена площадка (берма).
Вторият вал на Камчия започва от северозападната кула на крепостта “Ерите” и под ъгъл се съединява със северния край на първия вал, при устието на река Яйленска. Дължината му е 1275 крачки. След река Яйленска, валът продължава по склона на възвишението “Палица”. Тук той е съставен от няколко несъединени отсечки с обща дължина 470 крачки. Земленият насип е широк 12-14 m и висок до 2.5 m. Ровът е обърнат на изток, с широчина 10-12 m и дълбочина до 2 m. Пред рова има тясна естествена площадка (берма).
В южната половина на втория вал на преградна система Камчия, на около 100 m от него, бил построен трети вал. Дължината му е 180 m. Земленият насип е широк до 10 m и висок до 1.5 m. Ровът е обърнат на изток, с широчина 7 m и дълбочина 1.5 m.
Проучването на валовете и намерените в насипа предмети показват, че изграждането на отбранителна линия Камчия е започнало най- рано през VII в. и е продължило през следващите столетия. Предназначението на тези валове е било да охраняват границата на изток против противник, който би дошъл по море.
В такъв смисъл К. Шкорпил предложил поради това си предназначение те да бъдат разглеждани като “противодесантни”.
Местоположение
Надморска височина: 40 m GPS координати: 43°01’42” С.Ш. и 27°53’10” И.Д.
Литература
Рашев, Р. Старобългарски укрепления на Долния Дунав /VII – XI в./. Варна, 1982.
Автор: М. Гърдев