Описание и история
Антична, късноантична и средновековна крепост, и римска пътна станция Тегулациум/Tegulacium/Витрини/Vitriny се намира в местността “Калето”, на 1.69 km северно по права линия от центъра на село Ветрен. Построена е връх с високи и стръмни склонове от всички страни с изключение на изток, където чрез тясна седловина се свързва с останалата част от масива. От север е ограничен от река Дунав, а от юг и запад- от местната река.
Витрини е имала трапецовидна форма с дължина около 160 m и широчина 70 m. От изток е прокопан дълбок ров. Крепостната стена е градена в opus incertum, като дебелината ѝ е около 2.5-3 m. Днес северната част е укреплението е пропаднало в река Дунав, а останалата част от фортификацията е почти обезличена при изкопи от времето на Руско- турската освободителна война (1877-1878) и Първата световна война.
Твърдината е издигната през III век, като най-голям просперитет изживява през IV век. През V век укреплението запада, но живота в него продължава, като следи от обитаване са засвидетелствани и от периода VI-VII в. Крепостта спира своето съществуване по времето на аваро-славянските нашествия през VII в. Възстановена е към началото на IХ век и използвана до средата на ХV век.
В края на ХІ век, подобно на „Дръстър“ и укреплението на остров Пъкуюл луй соаре, Витрини понася разрушения и живота през ХІІ век замира. През ХІІІ век крепостта е възстановена, а през ХІV век е регистриран просперитет, документиран благодарение на археологически разкопки, при които е открит богат материал от ХIV век- битова и сграфито керамика, накити, коланни украси, култови предмети, оръжия и монети на цар Иван Срацимир, Иван Шишман, Добротица, Тертер и др.
Укрепление Витрини е разрушено при похода на Пипо Спано “Флорентинеца”, владетеля на Влахия Дан ІІ и Фружин през 1425 г., и окончателно изоставен след похода на Влад Цепеш през 1462 г. Днес иманярски и археологически изкопи разкриват част от градежите, глинен тръбопровод и множество човешки кости.
Местоположение
Надморска височина: 40 m GPS координати: 44°08’23” С.Ш. и 27°02’04” И.Д.
Литература
Атанасов, Г. Добруджанското десподство. Велико Търново, 2009.
Атанасов, Г. Йорданов, И. Средновековният Ветрен на Дунав. Шумен, 1994.
Автори: М. Гърдев и К. Василев
Снимки
Снимки от Витрини