Описание и история
Тракийска и средновековна крепост Голям камък се намира в едноименната местност, на 1.83 km североизточно по права линия от центъра на село Смочан. Изградена е на скалисто плато с отвесни скални склонове от северозапад, запад и юг. От север склонът частично е отвесен и частично- много стръмен. Най- достъпна е от изток по билото на масива.
Различават се два периода на укрепяване- единият тракийски, другият- български. Трябва да се спомене, че по времето на траките вероятно цялото плато е било укрепено, но гъстата растителност от храсти пречи да се изясни точната комплексна, отбранителна линия. Платото е дълго 1.3 km в посока изток- запад и в най- широката си част е широко около 450 m.
В днешно време ясно се забелязват само двете най- вътрешни, преградни, тракийски стени на плато Голям камък, съградени от ломени камъни без спойка, в посока север- юг, които са силно обезличени от времето и използването им като кариера за камъни при изграждане на новата защитна линия през средновековието.
Двете стени образуват защитна линия под формата на Х, като по тоя начин видимите защитени пространства стават три- двата триъгълника между стените от север и юг, и западната част от платото, защитена и от двете стени. До тук разположението на крепостните стени подсказва, че в горите има още крепостни съоръжения, които образуват любимата система за защита на траките тип „лабиринт“.
Външната крепостна стена на Голям камък се проследява на дължина около 437 m от скален венец до скален венец. Втората стена се проследява на разстояние около 202 m, като северната ѝ половина е преизползвана и доукрепена през средновековието при новата крепост. Може да се предположи, че в гората на север тя продължава на североизток на разстояние още 245 m и се свързва с първата като двете затварят северното пространство. Така тракийското укрепление става с размери около 430 m в посока югозапад- североизток и около 280 m в посока изток- запад. Формата на образувалото се пространство е подобно на ракета.
През средновековието отбранителната линия на Голям камък се състои от ров и крепостна стена, изградена от ломени камъни, споени с бял хоросан. Формата на обекта е неправилна. Максималните размери са около 170х110 m. Защитената площ е около 13.8 дка.
Главния вход на Голям камък е от запад. От юг е пазен от кула, която е имала почти квадратна форма, с размери 9х8.3 m. Широчината на стените ѝ е 1.2х0.9 m. В кулата се виждали леглата на вътрешните сантрачи. Източната крепостна стена е с широчина от 1.2 m. Керамика на терена не се намира. Има много иманярски изкопи.
Местоположение
Надморска височина: 328 m GPS координати: 43°11’24” С.Ш. и 24°49’16” И.Д.
Литература
Петров, В. Средновековни крепости в Ловешка област. – В: Известия на исторически музей Ловеч, том 10. София, 2013.
Автор: М. Гърдев
План
