С. Брегаре – станция Ламбиевското

С. Брегаре - Ламбиевското

Сателитна снимка на пътна станция Ламбиевското.


61 / 100 SEO Score

Описание и история

Римска, пътна станция Ламбиевското се намира в едноименната местност, на 3.27 km североизточно по права линия от село Брегаре. Изградена е на кръстовище на антични пътища. Вероятно е била тип “мансио” (междинна пътна станция). В днешно време теренът на който се е намирала частично е изоран с тежка техника тип булдозер от иманяри.

Останалата част от терена на Ламбиевското е индустриално “замърсена” с останки на стопански сгради, два съвременни пътя, единият от които черен, а другия шосеен и дигата на река Искър. На това място също е имало антично кръстовище на пътища. По мост над река Искър от югоизток идва път от „Ад Путеа“. След моста този път се разклонява.

Първото разклонение тръгва към „Валериана“ при с. Долни Вадин и „Педониана“ при с. Остров на северозапад, като минава до пътна станция Ламбиевското. Второто разклонение продължава първо на югозапад, и преди село Брегаре се отклонява директно на запад към „Белоградчишкия проход“ на Стара планина. Отделно до обекта в посока североизток- югозапад минава пътят „Улпия Ескус“- „Сердика“.

Местоположение

Надморска височина: 42 m GPS координати: 43°36’36” С.Ш. и 24°21’53” И.Д.

Литература

Автор: М. Гърдев

Comments are disabled