Описание и история
Крепост Момина могила се намира на едноименния връх, на 3.2 km южно по права линия от центъра на село Белоградец. Той е стратегически с отлична видимост във всички посоки и на голямо разстояние във всички посоки без север, където видимостта е ограничена от платото “Стана”. Могилата е изкуствено насипана и е висока около 12 m. Склоновете ѝ са стръмни. Тя е леко издължена в посока север- юг и е с приблизителни размери 127х168 m.
Южно до Момина могила в посока изток- запад минава пътят “Кранея”- “Гиридава”- “Монтанезиум”, останки от който се виждат на около 300 m западно от могилата. Пак на толкова в същата посока, в посока север- юг е минавал римския път “Доросторум”- “Деултум”, който е слизал от платото “Стана” чрез серпентини. Където двата пътя се пресичат, трябва да се търси римска пътна станция.
Най- високата част на Момина могила е заравнена. Обазувалата се площадка е кръгла с диаметър около 25 m. На тая площадка има множество иманярски ями и изкопи. По ръба на площадката се виждат останките от вал. Може да се предположи, че тук е имало укрепление и сигнално- наблюдателна кула на римската държавна поща/cursus publicus на Римската империя, което е обслужвало комуникацията “Кранея”- “Гиридава”- “Монтанезиум”. По- късно заради стратегическото си местоположение, тук е имало наблюдателен пост и през средновековието.
На Момина могила се откриват останки от строителна и битова керамика от различни периоди. Откритата от археолози керамика е определена към IX-X век.
Местоположение
Надморска височина: 242 m GPS координати: 43°19’26” С.Ш. и 27°19’17” И.Д.
Литература
Автор: М. Гърдев
План
