Описание и история
Тракийска, римска и късноантична крепост Калето се намира в едноименната местност, на 2.27 km южно по права линия от центъра на село Александрово. Изградена е на десния бряг на река Осъм, на скалиста височина, заградена от потока Бръшлянски дол от изток, юг и запад. Склоновете на височината от тия страни са скални и отвесни. Най- достъпната част е от север- североизток, където над стръмен склон е изградена защитна стена с кули.
Калето има неправилна форма, като крепостната стена следва конфигурацията на терена. Приблизителни размери на крепостното съоръжение са 291х222 m. Защитената площ е около 34.4 дка. Във вътрешността на укреплението, на двете най- високи точки на хълма, в посока север- юг се забелязват каменни струпвания вероятно кули или цитадела. От юг липсва крепостна стена. Там Бръшлянов дол е отвесен и много дълбок.
Крепостната стена в момента е запазена на височина над земята около 2.5 m. Широка е около 2-2.5 m. Вътрешността на Калето е гъсто застроена. Намира се много строителна и битова керамика. На място се забелязва допълнително укрепване на стената направено по- късно. В цялото съоръжение има множество иманярски изкопи. Забелязва се значително количество строителна керамика и бял хоросан.
Също от запад, от пътя който обикаля отвътре съоръжението се отделя разклонение, което се изкачва до южната от двете укрепени точки в центъра. Северната стена на Калето, която се явява основна защита, е значително по- дебела от останалите.
Местните краеведи разказват за извор в основата на скалите, който служил за снабдяване с вода на обекта. Според легендата при едно от татарските нападения, извора в основата на скалите е разрушен и обектът останал без вода се предава. Според нас обаче крепостната стена на укреплението е разрушена много по- рано, вероятно при аварските нашествия през VI век. В последствие пак е възстановена. В твърдината не са провеждани редовни археологически изследвания.
От времето на Рим и Византия в района са регистрирани четири селища в местностите “Берница”, “Хендеклика”, “Манастиря” и “Мутяновото”. Калето с естествената си защита вероятно е играела ролята на крепост- убежище, при нападение над тези селища.
Другата цел заради която на това място има изградена твърдина, е охрана на важният мост над река Осъм по който мост минават два пътя. В посока изток- запад през него минава пътят “Никополис ад Иструм”- “Студенец”- “Чомаковско градище”- “Монтанезиум”. Вторият път идва от “Анасамус” и “Димум” от север и отива към “Русалийски проход” на юг. Втората комуникация идвайки от север, минава през Калето от запад, юг и изток и през седловината източно от укреплението се отправя на юг.
В района на селото живеят хора от хилядолетия. Най- ранните следи от човешки живот са от неолита (6000-4000 г.пр.н.е.). Открити са в пещерите около Александрово (Деветашка и Лъжанската пещера). В землището на селото има множество тракийски могили.
Местоположение
Надморска височина: 228 m GPS координати: 43°14’19” С.Ш. и 24°56’49” И.Д.
Литература
Мишева- Захариева, Н. Александрово, Ловешко. История, етнография, личности. Бургас, 2012.
Автори: М. Гърдев и И. Минков
План
Автор: К. Василев