С. Царева ливада – крепост Боруна

С. Ц. Ливада - Боруна

Кулата на крепост Боруна.


69 / 100 SEO Score

Описание и история

Тракийска, антична, късноантична и средновековна крепост Боруна се намира на 2.29 km северозападно по права линия от центъра на село Царева ливада. Изградена е на скалист нос с отвесни скални склонове от всички страни, с изключение на юг. Мястото е достъпно само от юг, където е изградена крепостна стена и от северозапад, откъм Дряновския манастир- по тесен изсечен в скалата път.

От камъните на твърдина Боруна са построени много къщи в съседните села. Южно от крепостната стена тръгва път към село Боженците, който от местните жители се нарича “римски”. Където е портата на укреплението, има изградена U-образна кула с размери 9х8.6 m. Тя е обърната с фронт на юг и е изградена от каменни блокове, споени с розов хоросан.

Дебелината на крепостните стени на Боруна е различна. Северната стена е дебела 1.9 m, източната и западната са по 2.5 m, а извивката на кулата е дебела 3.2 m. Подът на кулата е бил постлан с каменни плочи. Под тази кула при разкопки са открити останките на друга кула, която не е проучена. По всяка вероятност кулата е била двуетажна, като долния етаж е бил използван за водохранилище. Кулата е запазена на височина 3.2 m.

Входът на Боруна се намира източно от кулата. Той е фланкиран от зид с дължина 2.5 m и дебелина 1.5 m, който е перпендикулярен на кулата. В зида има следа от таен вход- потерна, която е зазидана допълнително. Потерната е изградена от тухли, споени с хоросан, докато зазиждането е от камъни. Формата на обекта е неправилна, като крепостните стени следват конфигурацията на терена. Максималните размери на Боруна са около 248 m в посока северозапад- югоизток и около 226 m в посока югозапад- североизток. Защитената площ е около 39.8 дка.

В Боруна са открити сгради със стопанско и военно значение. През средновековието на 35 m пред късноантичната, крепостна стена е издигната още една- средновековна. Тя е изградена от ломени камъни, споени с глина. Кастелът е служил за охрана на “Верейския друм”, който минава в основна посока север- юг, на 650 m западно и 950 m южно от укреплението. От север пътищата от “Никополис ад Иструм” и “Зикидева” от една страна и “Нове” и “Дискодуратере” от друга, се обединяват и с един път тръгват към “Верейския проход” на централното било на Стара планина.

Местоположение

Надморска височина: 380 m GPS координати: 42°56’52” С.Ш. и 25°25’55” И.Д.

Литература

Бараков, В. Крепостно строителство по горното течение на реките Росица и Янтра през късната античност и средновековието. – В: Археология, книга, 1-2. София, 2010.
Милчев, А. Габрово и неговия окръг през праисторическата и античната епоха. – В: Годишник на Софийския университет, т. 68. София, 1979.
Милчев, А. Габрово и неговия окръг през средновековието (VII – XIV В.). – В: Годишник на Софийския университет, т. 69. София, 1980.
Автор: М. Гърдев

Снимки

Снимки от крепост Боруна

План

План Боруна
План на крепост Боруна по В. Бараков.

Comments are disabled.