Описание и история
Тракийска, късноантична и средновековна крепост Акин/Акра се намира на нос “Св. Никола”, на 1.79 km северозападно по права линия от центъра на град Черноморец. Изградена е на стратегически нос, от който има отлична видимост във всички посоки и на голямо разстояние. Склоновете му към морето от запад, север и изток са отвесни. От юг чрез седловина се свързва с останалата част на масива. При проучването на твърдината, е обходен археологически и терена под морското равнище, където са намерени находки от VII-VI в.пр.н.е. Такива са открити и на полуострова.
Трябва да се има в предвид покачването на морското равнище през III-II в.пр.н.е., когато нивото на морето се покачва с 3 m над съвременното, после около края на старата ера, нивото спада с около 1 m под сегашното. В началото на новата ера, нивото на морето се покачва с 1-1.5 m над сегашното равнище на морската вода.
Във водата е открито селище, съществувало от VII в.пр.н.е. до поне III век. Находките намерени в Акра от предримския период, открити северно над залятото селище, са предпоставка на самия нос да се търси синхронно селище, като то вероятно е било укрепено. И. Христов изказва хипотезата, че на носа може да е имало и укрепен тракийски или елинистичен тюрзис.
Късноантичната Акра е възникнала през втората половина на V век и е напусната е в края на VI век без дори да е проведена една битка пред здравите ѝ стени. До този извод са сигнали археолозите, след като не са намерили нито един връх от копие или стрела и нито един камък от прашка пред и зад крепостната стена. Най- вероятно укреплението е напуснато организирано по море, като на населението е наредено да се изтегли в по- големи и добре укрепени селища. Това е свързано с пряката заплаха на авари и славяни, които вече опустошавали блиската околност.
През XI век стените на Акра отново са използвани за кратко, за което свидетелства незначително козметично преустройство в западната част на стената и оловен печат. Крепостната стена пресича в посока изток- запад шийката на носа, от залива “Св. Никола” до залива “Вромос”. До днес са запазени около 50 m от нея с височина до 4 m. Стената е изградена от средно големи ломени и морски камъни, обилно слепени с бял хоросан. Лицевите страни на стената са добре оформени с измазани фуги. Дебелината на стената е 2.4 m, като в западната част тя нараства на 2.5 m, а в крайния приводнен участък на запад- на 3.6 m.
Крепостната стена на Акра е била подсилена от правоъгълна кула, пиластър и два бастиона в централната ѝ част. Правоъгълната кула е в западната страна на стената и се намира във водата. Тя е с размери 5.8х3.7 m. Кулата е изнесена на юг извън крепостната стена. Дебелината на стените ѝ е 1 m. Пиластърът който е разположен на стръмния западен участък, е с размери 2х2.2 m. Той е разполагал с два 5 редови тухлени пояси.
В равната част на крепостната стена, непосредствено преди източния ѝ край, е бил изграден вътрешен бастион. Той е с размери 5х4 m и е неделима част от стената. Построен е от добре подчертани лицеви камъни, а вътрешността е запълнена със ситни камъни обилно залети с хоросан. До този бастион от изток е изграден втори такъв, който е изнесен на 3.6 m пред крепостната стена. На същото разстояние той се издава и на вътре в твърдината.
При археологическите проучвания не е намерена портата на Акра. Вероятно тя е била разположена или в източната част на стената, където за съжаление са регистрирани големи свлачищни процеси, или за порта е служил втория бастион.
Пред крепостната стена не са открити следи от ров, но обизателно е имало такъв. В залива “Вромос” било разположено пристанището на обекта, от където археолозите са извадили стотици амфори и други артефакти. Защитеното пространство е било 18 дка, като максимално разгърната част на носа е около 36 дка. Извън крепостните стени, вероятно също е имало жилищен квартал. Акра вероятно е от типа “укрепено, полуградско селище”. Във вътрешността на крепостта е открита голяма църква.
Местоположение
Надморска височина: 27 m GPS координати: 42°27’29” С.Ш. и 27°37’40” И.Д.
Литература
Колектив. Акра проучване на ранновизантийската крепост на полуостров Свети Никола при град Черноморец, том 1. София, 2013.
Христов, И. Акра между Анхиало и Созопол. София, 2013.
Автори: М. Гърдев и К. Василев
Планове
Автор: К.Василев

План на крепостната стена на Акра по И. Христов.