Описание и история
Тракийски тюрзис и римско светилище Манастир тепе се намира на едноименния хълм, на 1.5 km югоизточно по права линия от центъра на квартал Банево, град Бургас. Датиран е от археолозите от късножелязната до края на римския период. Има два периода на обитаване- елинистичен и римски.
Твърдина Манастир тепе има неправилна триъгълна форма, като крепостната стена следва конфигурацията на терена. Запазени са основите на каменните стени на укреплението, ограждащи площ от около 1.1 дка и квадратна кула, която е охранявала входа. Входа е разположен на северната стена. По протежение на куртината има следи от още две кули, на западният ъгъл и в средата на източната стена. Дебелината на стените е 1.45-1.55 m, като са изградени от ломени камъни без спойка.
Вътре в централната част на Манастир тепе е запазен олтарния камък, където са извършвани дароприношения с малки глинени фигурки на тракийски божества, съдове с вино и плодове. Обекта се нуждае от консервация и реставрация, ограждане и охрана. Информационни табели и създаване на подходяща инфраструктура за достъп. Светилището има пряка връзка с “Акве Калиде” през дерето на Баневската река- около 1.5 km от Минералните бани през горския парк. Извършени са археологически проучвания през 1987-90 г.
Местоположение
Надморска височина: 62 m GPS координати: 42°36’56” С.Ш. и 27°24’05” И.Д.
Литература
Кияшкина, П., М. Домарадски. Разкопки в м. “Манастир тепе” при Бургаски минерални бани. – В: Археологически открития и разкопки през 1988 г. Кърджали, 1989.
http://greencorridors.burgas.bg/bg/objects/view/40 (Достъп: 08.08.2012).
Автори: М. Гърдев и К. Василев
Снимки
Снимки на обект Манастир тепе
Снимки на обект Манастир тепе
План
К. Василев