Гр. Белене – крепост Хисарлъка

antichna krepost hisarlaka g. belene

Западният земен вал на крепост Хисарлъка


63 / 100 SEO Score

Описание и история

Праисторическа, антична и късноантична крепост Хисарлъка/Квинтодимум/Quintodimum се намира на 4 km северозападно по права линия от центъра на град Белене. Изградена е в ъгъла, който се образува от река Дунав и Беленския ръкав на реката, който се отклонява южно от остров Персин. Разположена е на малка незаливна тераса на брега на река Дунав и има приблизително правоъгълна форма.

Вероятно от праисторическото, укрепено селище тук е имало селищна могила, върху която се е разположила твърдината. Размерите на Хисарлъка са 61 m в посока изток- запад и 46 m в посока север- юг. Защитената площ е от 1.95 дка. Първата защитна линия на крепостта представлява землено укрепление, което е оцеляло и до наши дни. Това съоръжение е описано още от К. Шкорпил през 1905 г.

Още тогава той пише, че от съоръжението са изваждани правоъгълни камъни тип „квадри“ от местните жители за строеж на сгради, което свидетелства, че във вътрешността или върху вала, е имало каменна стена, изработена от правилно оформени правоъгълни камъни. Земленото укрепление притежава високи и широки по 4-5 m земни насипи, върху които е била издигната или дървена палисада, или каменна стена.

Достъпът до Хисарлъка е бил от югозапад по специално насипана дига (рампа), с дължина 220 m и ширина от около 13 m. Рампата е направена за свободен достъп и доставка на продоволствия през блатистата и заливана периодично от Дунав крайбрежна местност. Хълмът на който е издигнато съоръжението, е представлявал остров в блатистият бряг на реката в този участък.

Върху рампата днес добре се различават останките на стар път, който води до крепостта. Вероятно от към рампата, твърдината е била защитена от поне две дървени кули, които са фланкирали входа. Терена на обекта е заравнен и на доста места се забелязват фрагменти от антична битова керамика.

Размера на Хисарлъка предполага, че в него са били разположени не повече от 50 войници, ангажирани с наблюдението и контрола на реката в този участък. Укреплението спокойно той може да се квалифицира като защитно съоръжение от типа „бург“. Крепостта е съществувала синхронно с „Димум“ и е била част от неговата защитна система, насочена на север. Тя, заедно с „Димум“ и още 3 бурга, е описана като Квинтодимум/Quintodimum, което се превежда приблизително като „Петодимум“ или „Петте крепости на Димум“.

Това подсказва, че по времето на съществуването на “Димум” са съществували и се поддържали и останалите четири укрепления освен него (Хисарлъка, Градището, Долно градище и Горно градище), който са били неразривно свързани с централната твърдина “Димум”.

Местоположение

Надморска височина: 22 m GPS координати: 43°40’43” С.Ш. и 25°06’22” И.Д.

Литература

Митова- Джонова, Д. Археологически паметници в Плевенски окръг. София, 1979.
Автори: К. Василев и М. Гърдев

Comments are disabled.