С. Староселци – крепост Калето

С. Староселци - Калето

Крепост Калето снимана от запад.


68 / 100 SEO Score

Описание и история

Тракийска, антична, късноантична и средновековна крепост Калето се намира в едноименната местност, на 1.14 km северно по права линия от центъра на село Староселци. Изградена е на нос с отвесен склон на запад и много стръмни склонове от север и юг. Намира се на десния, висок бряг на река Искър. Издига се на около 40 m над нивото на реката.

Част от северната и западната страни на Калето липсват, тъй като са отнесени от свличане на склоновете. Формата на твърдината е била неправилна, ромбоидна. От североизток и югоизток защитната линия се състои от ров, вал и крепостна стена върху вала. На северозапад също е имало крепостна стена. От югозапад поради свличане на склона, не може да се установи дали е имало такава, но по- вероятно е, да е имало.

Площта на Калето е около 33.9 дка. Отбранителните линии са дълги съответно на североизток- около 225 m, на югоизток- около 172 m. Доскоро са били запазени и очертани крепостните стени. В днешно време в укреплението иманярите са ровили с тежка техника тип “булдозер”. Камъните от крепостните стени са използвани за строеж на постройки в селото.

На североизточната стена е имало три кули- две кръгли в ъглите и една полукръгла в средата. На югоизточната стена също е имало две кръгли кули в ъглите и една полукръгла в средата.

Калето има още три външни землени отбранителни линии, като не се знае те от кой период са. Най- вътрешната от тях следва конфигурацията на крепостта от североизток и югоизток, като я дублира. От югоизток е изградена на разстояние 63-76 m от основната. От североизток е изградена на разстояние 125-157 m от основната. Нейната дължина е около 460-557 m. От юг и югоизток защитната линия е двойна, като образува триъгълник с размери 101х177х135 m.

Втората външна отбранителна линия е дъгообразна и започва от една и съща южна точка с първата. Проследява се на дължина около 850 m, като прегражда целия нос. Третата външна отбранителна линия дублира втората, но под малко по- различен ъгъл. Тя също прегражда целия нос и се проследява на разстояние от около 825 m.

И трите външни линии на Калето са се състояли от вал, ров и вероятно дървена палисада върху вала. И трите не се знае от кой период са. Може да се предположи, че най- вътрешната е от римския или късноримския период, а останалите две са или тракийски, или средновековни. И в днешно време вероятно се проследяват като леки вдлъбнатини на терена.

На 36 m пред основната отбранителна линия на Калето се вижда земленото укрепление на римската държавна поща/cursus publicus, която е учредена в годините на управлението на император Август. То се отличава от останалите землени укрепления с това, че ровът е от вътрешната страна на вала.

Формата му при различните съоръжения е различна. В случая тук е триъгълник с дъгообразни страни, като са запазени в момента само две от страните-западна и източна, а липсва северната. Северната е унищожена при селскостопанска дейност. Размерите на затвореното пространство са 54х58х70 m. Заетата площ е около 2.7 дка. Също така е унищожена и изкуствената могила, на която е имало сигнално- наблюдателна кула.

Крепост Калето е стратегически обект. Покрай него минават пет пътя. По левият бряг на река Искър в посока север- юг се проследява пътят “Улпия Ескус”- “Сердика”. По десният бряг на река Искър в същата посока се проследява път между същите градове, но през “Ботевградския проход”/”Арабаконак”.

По мост над реката минават още три пътя: Първият е в посока изток- запад и свързва “Абритус” с “Белоградчишкия проход”. Вторият в посока югоизток- северозапад е “Сторгозия”- “Августе”- “Рациария”. Третият идва от север от “Валериана” и отива на юг към някой от проходите на Стара планина южно от гр. Тетевен.

Местоположение

Надморска височина: 80 m GPS координати: 43°32’58” С.Ш. и 24°16’48” И.Д.

Литература

Митова-Джонова, Д. Археологически паметници в Плевенски окръг. София, 1979.
Автор: М. Гърдев

План

С. Староселци - Калето
План и разположение на отбранителните съоръжения на Калето.

Comments are disabled.