Описание и история
Тракийска и средновековна крепост Калето се намира в едноименната местност, на 1.32 km западно по права линия от центъра на село Петко Славейков. Изградена е на самостоятелно куполообразно, стратегическо възвишение, което доминира над околността. От него се открива отличен изглед във всички посоки. Хълмът е издължен в посока североизток- югозапад, както и неговото било. Склоновете са стръмни от всички страни, а на места скални и отвесни.
Калето е построена върху три последователни тераси. Между първата и втората тераса отдолу нагоре е била запазена част от крепостен зид на дължина около 20 m. Той е бил дебел 0.9 m. Вероятно това е била външната защитна линия. В твърдината се очертават основите на постройки. Датирана е към XII-XIV век.
В днешно време по терена се забелязват множество иманярски изкопи. Всички останки от крепостни стени са унищожени. Среща се много битова керамика. На върха в днешно време липсват всякакви останки от зидове.
Укрепление Калето е достъпно за пеши туризъм като от селото се тръгне в западна посока и за високо проходима техника, като подстъпът е от север по пътя за клетката на мобилните оператори. Трябва да се внимава, защото има множество водни канали.
Крепост Калето е изградена на кръстовище на древни пътища. От тук в посока север- юг минава древният път свързващ крепостите на река Дунав “Димум” при гр. Белене и “Ан Асамус” при гр. Никопол с равна Тракия през “Русалийския проход”. В посока изток- запад тук се проследява древният път идващ от изток от крепостта “Тушовица” и отиващ на запад до крепост и римска, пътна станция “Калето” при гр. Мездра.
Местоположение
Надморска височина: 540 m GPS координати: 43°03’22” С.Ш. и 24°57’19” И.Д.
Литература
Милчев, А. Габрово и неговия окръг през средновековието (VII-XIV в.). -В: Годишник на Софийския университет, т. 69. София, 1980.
Автор: М. Гърдев