Описание и история
Късноантична и средновековна крепост Красен се намира на 1.83 km североизточно по права линия от центъра на село Бъта. Твърдината е изградена през късната античност (IV-VI в.). Възтановена е през X век, като съществува до превземането ѝ от османците някъде през XIV век.
От периода IV-VI в. е открита мощна вътрешна крепостна стена, широка 2.6 m. Укреплението е изградено на възвишение със стръмни склонове, достъпно само от север. От юг под хълма тече река Луда Яна, от изток- река Бистрино дъно, а от запад- друга малка река. Крепостните стени заграждат площ от около 24 дка.
Красен се води най- голямата по площ крепост в Пазарджишко. Има двойна, а от югоизток и тройна крепостна стена. Стените са изградени от ломен камък, споен с бял хоросан, като е използвана сантрачната система. Широчината на стените е различна от 1 до 1.8 m, а има участъци запазени до 6 m височина. Стръмните склонове, върху които са изградени крепостните стени, са наложили укрепването им с контрафорси- напречни подпорни стени от вътрешната им страна. В североизточната част на вътрешната крепостна стена са запазени шест, а на западната външна стена- три контрафорса.
Главната порта на Красен е била в северозападната и част, където на двата бряга на река Луда Яна личат следите на стар път. Във вътрешността на обекта се забелязват постройки, чиито начин на градеж не се различава от градежа на крепостните стени. Предполага се наличието на таен вход от твърдината към реката. Под укреплението е имало манастир.
Местоположение
Надморска височина: 522 m GPS координати: 42°27’45” С.Ш. и 24°11’52” И.Д.
Литература
Димитров, Б., А. Ханджийски. Каменните щитове на България. Медицина и физкултура. София, 1988.
Автор: М. Гърдев