Описание и история
Землено укрепление Кота 232.8 се намира на едноименното възвишение, на 1.23 km западно по права линия от центъра на село Катунец. Изградено е на десния бряг на река Катунешка, на 750 m северно от крепост „Калето“, която се намира на левия бряг на реката. Разположена е на хълм и неговия южен склон. Височината на север се свързва с останалата част от масива чрез около 50 m широка и около 6 m дълбока в днешно време седловина, която изкуствено е доуформена.
От запад и изток склоновете на Кота 232.8 са стръмни, а от юг склонът е отвесен. Защитната линия се състои от около 15 m широк вал, пред който стръмнините са изкуствено доуформени. На вала вероятно е имало или дървена палисада, или крепостна стена. Вътрешността е оформена на две тераси, като северната част е отделена от южната също с вал. Формата на обекта е неправилна, ромбоидна. Максималните размери са около 155х130 m. Защитената площ е около 19.7 дка. Съдейки по формата и разположението може да се предположи, че укреплението е строено в периода VII-VIII век от българите.
Двете твърдини- Кота 232.8 и „Калето“ през късната античност, ранното и късното средновековие са служили за охрана на мост или брод над река Катунска. По този мост е минавал път в посока север- юг от крепостите на река Дунав към проходите в Стара планина между връх “Вежен” и връх “Ушите”. Западно от укреплението в местността “Орешане” е имало древно селище. Местността също се е наричала и “Латинските гробища”. Там е имало някакви побити камъни. По на запад в местността “Манастира” се предполага, че е имало манастир.
Местоположение
Надморска височина: 232 m GPS координати: 43°12’28” С.Ш. и 24°29’15” И.Д.
Литература
Велковъ, И. Стари селища и градища по долината на Витъ. София, 1927.
Автор: М. Гърдев
No comment