Виж темата - с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

Крепости, замъци и руини в югоизточна България

Модератори: Avitohol, Administrator

с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

Мнениеот Arch0ne » 02 Сеп 2015 22:35

http://www.bulgariancastles.com/bg/node/125

Актуална информация: Крепостта е разположена в изключително труднодостъпна гориста местност, недалеч от черен път между селата Зимен и Сигмен. Величието ѝ може да бъде оценено само когато се намирате в самото укрепление - построена върху изключително стръмно възвишение, опасана от две крепостни стени, непристъпна почти от всички страни. За съжаление е силно разрушена, въпреки че сред всички крепости от общ. Карнобат, само Маркели е по-запазена от тази. И двете крепостни стени са разрушени (поне в западната си част), в момента са под формата на разхвърляни големи ломени камъни. Във вътрешността на крепостта има множество разхвърляни камъни. За съжаление е пълно и с изкопи на иманяри, някой достигащи дълбочина до 2 метра. Границите на крепостта в Wikimapia са леко сгрешени.

Снимки: август 2015 г.

https://plus.google.com/u/0/photos/1180 ... 3705917265
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Re: с. Зимен, общ. Карнобат - крепост Калето

Мнениеот Fritz the Fox » 03 Сеп 2015 12:47

Снимките са качени! :)

Като гледам как си по наобиколил крепостите в карнобатско, предполагам че си някъде от региона? Ако е така, би ли проверил местоположението на една крепост, която ни убягва? Крепостта би трябвало да се намира някъде на хълмовете,непосредствено, югоизточно от град Карнобат. Не сме много сигурни за положението ѝ, за това, ако се съгласиш да я потърсиш, може да се окаже че си си направил една хубава, но безрезултатна разходка. Ако не те притеснява това ще сме ти много благодарни.
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 03 Сеп 2015 13:20

Fritz the Fox написа:Снимките са качени! :)

Като гледам как си по наобиколил крепостите в карнобатско, предполагам че си някъде от региона? Ако е така, би ли проверил местоположението на една крепост, която ни убягва? Крепостта би трябвало да се намира някъде на хълмовете,непосредствено, югоизточно от град Карнобат. Не сме много сигурни за положението ѝ, за това, ако се съгласиш да я потърсиш, може да се окаже че си си направил една хубава, но безрезултатна разходка. Ако не те притеснява това ще сме ти много благодарни.

Направо съм си от Карнобат. На югоизток от града се намира възвишението "Хисар", на което тука му викаме Карказан баир. Има легенди за скрито съкровище в размер на 40 казана злато, от там и името. Ако имате някакви по-конкретни координати ще отида на място за да проверя :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 03 Сеп 2015 22:30

Там е проблема ако имах и малка представа на кой от хълмовете да търсиш щях да ти кажа! Аз бих направил следното, бих минал централния хълм по билото от тук: 42°38'37"СШ - 26°59'29"ИД до тук: 42°38'33"СШ - 27°00'19"ИД и ако не открия нещо интересно бих проверил и тези 2 места: 1. 42°38'44"СШ - 27°00'20"ИД и 2. 42°38'42"СШ - 27°00'35"ИД !
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 03 Сеп 2015 22:50

А от къде са източниците, че там е имало крепост? Ако можеш цитирай, че ми стана интересно :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 04 Сеп 2015 12:43

В предният си пост сам си си отговорил на въпроса! ;) Топоними "Асара", "Хисара" ,"Кале", "Градище", "Гарадо" и тн. от столетия са давани на местности в които е имало укрепен обект. Не са се давали заради това че някой някога заровил някакво имане. Топонима идва от турски и значи крепост, укрепление. И след като местните в Карнобат от векове са дали име на местността " Хисар" е логично да се потърси къде е точно това. Имай предвид, че обект толкова близко разположен до населено място, още повече до град, със сигурност е доста обезличен, да не кажа, че може и тотално да е изличен, като всички камъни от него са взети за строителство в града. Трябва да търсиш керамични фрагменти по земята или други артефакти, те ще ти покажат къде вероятно е било мястото, ако няма видими останки.
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 04 Сеп 2015 13:13

За топонима "хисар" знам, но Хисар е цялото голямо възвишение на юг от Карнобат, където се намира и Маркели, и османската табия. Възможно е името да идва от тях. Около координатите които си посочил съм минавал десетки пъти и като че ли на едно място бях забелязал някакви следи от градеж, но може и да бъркам, не съм археолог :) За всеки случай тия дни ще мина през историческия музей в града да поразпитам като цяло за крепостите в общината, някакви бъдещи планове за тях и т.н. Надявам се само да не ме помислят за иманяр и да не ми кажат нищо :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 04 Сеп 2015 14:27

М/у Маркели и Каята задължително трябва да има поне една крепост за връзка. Тази крепост е напълно възможно да е около посочените координати защото от там има пряка визуална връзка и с двете значими крепости. А и да не е за тази крепост, е хубаво да наминеш през музея за информация. И не всички са толкова плиткоумни да те помислят за иманяр! Аз редовно обикалям музеите в общинските градове и си ги питам за информация, че дори им давам информация и до сега не са ме третирали като иманяр! Но най- сигурното е да се походи малко! :) Ако мислиш че си видял нещо на тези хълмове, започни от там :)
Като идеш в музея в Карнобат търси местният археолог, уредниците няма да ти свършат работа за чеп за зеле!
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 17 Окт 2015 08:16

Възможно е да е имало и само кула на мястото!
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 18 Окт 2015 15:10

Преди малко минах през Хисарлъка с автомобил и се замислих, че Маркели изобщо няма визуална връзка с баира над гр. Карнобат, т.е няма как там да е била визуалната връзка между Каята(Ктения) и Маркели. Доста по-вероятно е връзката да е била на юг от възвишението, някъде около с. Драганци, например. Тук http://naim.bg/bg/content/person/700/0/79/ попаднах на някаква информация за средновековно селище в землището именно на това село. Още повече, че ако се качиш на някой от хълмовете около селото със сигурност ще имаш визуална връзка и с Маркели, и с Каята. Ще се опитам отново да сваря археологическия музей отворен и ще разпитам.
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот tyrsa4a » 19 Окт 2015 06:12

Калин е по изчисленията
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Fritz the Fox » 21 Окт 2015 12:54

Едното не изключва другото! При Драганци най- вероятно е имало селище със сигурност, но местността е доста равнинна за крепост от късната античност. А не се бъркай от равнището на земята, може да не се вижда Маркели, но стените и кулите на крепостите са били високи между 10 - 14 m. и при надморска височина на хълмовете югоизточно от Карнобат от 360 m и височината на Маркели от 216m видимостта става напълно възможна, още повече, че м/у двете терена се издига най- много на 300 m! Така, че положението, от което си гледал може би е малко измамно, особено когато се говори за големи разстояния и не особено големи денивелации.
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Мнениеот tyrsa4a » 22 Окт 2015 07:57

При село Дерманци Луковитско има могила на 360 m надморска височина, от която има видимост на 100-150 км във всички посоки. Със шест такива могили сигнал от Видин до Варна може да се предаде за 10 минути!
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Arch0ne » 22 Окт 2015 14:26

Тоя уикенд съм решил да проверя координатите, които Фритз ми беше дал по-рано в темата. А утре(петък) най-сетне се надявам да сваря музея отворен и да разпитам. Очаквайте евентуално снимки и/или информация :)
Аватар
Arch0ne
Десятник
Десятник

Мнениеот Fritz the Fox » 23 Окт 2015 10:49

Стискаме палци !:)
Аватар
Fritz the Fox
Деспот
Деспот

Следваща