Виж темата - Певтингерова карта - Tabula Peutingeriana

Певтингерова карта - Tabula Peutingeriana

Всичко свързано с Римската империя.

Певтингерова карта - Tabula Peutingeriana

Мнениеот Avitohol » 28 Юли 2008 15:38

Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Re: Певтингерова карта - Tabula Peutingeriana

Мнениеот Guest » 04 Юни 2009 13:44

Малко ми е неясна тази ката. Имам в предвид, че са дадени само някои римски провинции като Македония, Тракия и др. Но приемрно провинции като Горна и Долна Мизия ги няма или аз не мога да разчета правилно картата.... ???
Guest

Re: Певтингерова карта - Tabula Peutingeriana

Мнениеот Avitohol » 04 Юни 2009 15:41

Genesis написа:Малко ми е неясна тази ката. Имам в предвид, че са дадени само някои римски провинции като Македония, Тракия и др. Но приемрно провинции като Горна и Долна Мизия ги няма или аз не мога да разчета правилно картата.... ???

The map shows many Roman settlements, the roads connecting them, rivers, mountains, forests and seas. The distances between the settlements are also given. Three most important cities of the Roman Empire, Rome, Constantinople and Antioch, are represented with special iconic decoration. Besides the totality of the Empire, the map shows the Near East, India and the Ganges, Sri Lanka (Insula Taprobane), even an indication of China. In the west, the absence of the Iberian Peninsula indicates that a twelfth original section has been lost in the surviving copy.

Ще го преведа по - късно.
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Назад към Римско царство, Римска република, Римска империя