Виж темата - Re: Шарапаните

Re: Шарапаните

Шарапаните

Мнениеот Spartan » 28 Апр 2010 19:16

Е,да, долмени,менхири,пещерни гробници,вувоподобни пещери,трапецовидни ниши-това неще и дума са интересни,дори с елемент на тайственост мегалити.Малко за мое учудване се обсъждат едни други скални обекти-шарапаните или шараташите.И двете думи май са от турски произход,но дали нямат нищо общо с "любезно присъствалите" по нашите земи комшии.Аз съм виждал шарапани на две места-между село Хасковски минерални бани и връх Аида и край Крумовград.Но и на двете места останах със впечатлението че едва ли това са тракийски "винарни вани".Траките са правели вино-алкохолна напитка.Със сигурност не са и вани за събиране на жертвени дарове,не дай боже вани за събиране на жертвена кръв,както някои се опитаха да ми обяснят.Твърде малко място имаше под чучурите за оттичане на ваните,а край Аида практически нищо не можеше да се завре под тези чучури.Как тогава са събирали траките, или тези които са ги ползвали, изтичащия гроздов сок от смачканото в шарапаната грозде?Пиша "тези които са ги ползвали" защото името им произхожда наистина от турското "шара" или "шира",което е неферментирал гроздов сок.Знаем че в началото на османското нашествие правоверните са били действително фундаментални последователи на исляма.А истинския ислям не допуска употреба на алкохол,което включва и ферментирал гроздов сок,тоест вино.Едва по-късно наследниците на османската чалма са пропили мастика и вино и са дали на късо наредбите на първоначалния ислям.Дали пък шарапаните не са изработка на първоначалните османски завоеватели по земите ни и така са си добивали "шара".Шантава хипотеза,а?!
Spartan
Бранник
Бранник

Мнениеот tyrsa4a » 29 Апр 2010 10:20

Нямам отговор, но съм по склонен да вярвам на археолозите които казват, че са тракийски
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Мнениеот Avitohol » 17 Май 2010 11:32

Spartan написа:Аз съм виждал шарапани на две места-между село Хасковски минерални бани и връх Аида и край Крумовград.

А не би ли споделил някоя снимка за илюстрация?
Аватар
Avitohol
Administrator
Administrator

Мнениеот tyrsa4a » 20 Май 2010 06:36

Имам снимани шарапани, но снимката не е правена заради тях и не се виждат добре. Като отида в източните Родопи или Странджа ще снимам специално това.
Аватар
tyrsa4a
Деспот
Деспот

Назад към Османско владичество